Category Archives: Разни

Непредвиденото нещо

Както написах в предишното ми съобщение, щях пиша тук снощи вечерта, АКО не се случи нещо непредвидено. И то се случи ! Снощи бях навън и към полунощ над Пловдив се развилня страшна гръмотевична буря. Изля се такъв дъжд, че по едно време имаше повече вода във въздуха отколкото въздух ! И в резултат на това като се прибрах ОТНОВО ми беше изгоряла мрежовата карта. Почвам да се замислям, върху думите на Пауло Коелю , че "нещо ако се случи веднъж може да не се случи втори път, но ако се случи два пъти със сигурност ще се случи и трети" . В моя случай ако се случи нещо (нещо лошо) веднъж, то ми се случва и втори път. Говоря за това, че ми вдигнаха колата с паяк и сега за мрежовата карта. Лошото, е че чак след втория път си взимам поука и внимавам по-нататък 🙁 Сега ще търся някаква схема за защита от гръмотевици. Не стига, че ми изгоря карата но и днес съм обикалял половин час да намеря отворен магазин за компютърни части да си купя нова. За капак на всичко и суича на доставчика ми бил гръмнал и им звънях да го оправят. За учудване реагираха много бързо и след около 20 минути имах Интернет отново и мога да си блог-вам 🙂

А за снимки от фотоапарата, ще почакате още малко, защото нямах време да се занимавам и да ги кача някъде. Може би довечера, но вече нищо не обещавам със сигурност 🙂 Първите ми снимки нещо излизаха размазани, но като му схванах опциите и как се снима, следващите са добре и може да се каже, че съм доволен 🙂

Нов фотоапарат

DC3410

Е, взех го :)) Сега се зарежда литиево-йонната батерия, но вече си го разцъквам 🙂 Още не съм му пробвал всички опции, но довечера със сигурност ще кача някакви снимки да видите ! … е ако не стане нещо непредвидено де 🙂

Цифров фотоапарат

Най-накрая и аз ще си взема цифров фотоапарат – BenQ DC3410 . Днес го поръчах и утре би трябвало да пристигне и да го взема. То май не трябва да се хваля предварително, че какъвто съм карък 😛 Всъщност вече съм го платил и се надявам, да не ме прецакат, но би трябвало всичко да е наред. От сравнително голяма фирма го взимам, пък и имам познат който работи там и каза че няма пролем, а и си имам бележка, че съм го платил. И така ако всичко е OK утре може и да сложа първите снимки 🙂

Алармата на Серго

Днес останах малко по-свободен и реших да направя алармата за Серго. Отидох на работата, сглобих схемата, и програмирах PIC-а. Естествено не стана от първия път, но горе-долу работи. Само където като отидох у тях да сложим останалите елементи (реле, сирена, траф …) , бях забравил транзистора в работата и един диод нямахме нито резачки, въобще утре май ще я довършваме. Важното е че каквото трябваше да направя аз го направих, защото напоследък имах някакво чуство че каквото и да започна не го довършвам до край и тази аларма е малко успокоение за мен, че мога да довършвам нещата докрай !

Приключенията на Ицо в картофената нива

Днес цял ден бях на село да вадим картофи. С баща ми тръгнахме в 7 часа сутринта и чак сега се прибрахме. Не сме се спряли цял ден. Бяхме с чичо, чинка и братовчет ми Митко. Последния се оказа че си е купил кола – Alfa Romeo. Една наистина голяма кола 🙂 Покарах е малко, но твърде голяма за мен, макар че се управлява лесно заради сервоволана. Между другото, точно такава (или подобна) беше колата, която ме блъсна в Асеновград преди известно време 😛
Да се върна на темата за картофите 🙂 Цял ден бях на слънце, но се пазех да не слънчасам 🙂 но за картофи съм готов на всичко. Така ги обичам пържени !!! 🙂 ммм . Всъщност аз не ги вадех, но правех всичко останало сам – сортиране, събиране, пренасяне на чували и … всичко друго 🙂

А сега отивам към Чефте баня, където щяло да има няква мултимедийна презентация и аз не знам на какво 🙂 Пак на Йонов работата, го организират и ще отида да видя. Дори закъснявам, но то аз си казах че не мога да отида навреме – 6:30.

Нов лиценз

Creative Commons License От известно гледам, че повечето блогове, които чета са под Creative Commons License . Днес реших да го прочета и да видя точно какво пише в него, но още от краткото обяснения за него ми хареса и реших и моя блог вече да е под този лиценз, така че се съобразявайте ! 🙂

Сергооо, алармата

Днес Серго се беше нещо шашнал, че ще го обират и реши да си прави аларма. Само където трябваше аз да му я измисля, а то не е така лесно да се направи за половин ден. Има си доста изисквания. Все пак с Йонов решихме да отидем у тях и да видим дали може да измислим нещо набързо с таймери 555. Гледахме, гледахме, пулихме се в едни схеми от интернет и накрая се отаказахме и си пуснахме "Последния самурай" да гледаме 🙂 Най-сетне го изгледахме 🙂 Е преди това имаше зор докато инсталираме mplayer, че този xine за пореден път доказа че не става за player. Може би за DVD по-става. Както и да е, утре ще продължим търсенето на проста схема за аларма в Интернет. Решихме да не преодкриваме топлата вода 🙂 А филма не ми се стори нещо особено. някои много го харесват, други напълно го отричат, а на мен ми се стори средна работа.

Спокойствие

В къщи положението постепенно се успокоява. След като Софито замина и нашите започват да приемат положението, а и Гергана дойде заедно с малкото Мими. Сега най-сетне мога да седна спокойно на компютъра без някой да го иска за нещо. То покрай Мимито научих всички детски филми излизали и озвучени на български 🙂 Напоследък само такива филми дърпах – знам ги всичките Барбита, Балто и не знам още какво :)) Сега е време за малко спокойствие. Дори сега планирахме с Йонов утре да ходим към Храбрино за малко разхлаждане, че weather аплета на Гном-а ми е забил твърдо над 30 градуса на сянка ! И утре предполагам, че всички плажове в града ще са фрашкани до дупка.

Но естествено това е само план за утре, какво ще стане наистина е съвсем друго нещо 🙂 Утре може и да разкажа, а сега мисля да пооправя малко сайта за снимките, че се оказа че е браузъро-зависим, т.е. рабори на mozilla-firefox и opera, но не и на IE, което мен не ме вълнува ама все пак съм голям защитник на Any Browser Campaign, и може да прежаля малко прост Java Script, че IE-то не подържа td:hover и прозрачни .png , ама второто си е негов проблем и не змятам да слагам .gif-ове ! И смятам пак да прочета спецификацията на CSS, че се оказа че нищо не знам 😛

Внезапно пътуване

Такаа от няколко дена не съм писал тук, но ставаха едни напрегнати неща и нямах време. Накратко сестра ми замина за Германия и по точно за Бремен. Цялата трудност идваше от това, че нашите не я пускаха и тя правише всичко почти тайно и им каза снощи вечерта, че сутринта в 5 часа заминава. Естествено в началото се възмутиха, но вече бяха поставени пред свършен факт. В крайна сметка горе-долу се съвзеха и решихме всички да отидем до София да я изпратим на рейса. И така се наложи в 4:30 тази нощ да карам към София. Почти не съм спал. В 9 часа рейса тръгна с Софито и Донка за Германия, а ние се върнахме към Пловдив и сега съм на работа, че напоследък и тук имам много работа. Нашите естествено много трудно го преживяват (ако въобще някога го преодолеят). Сега трябва да ги успокоявам, и да ги убеждам че това което направи сестра ми е хубаво и е това което искаше ! Много отдавна не бях виждал баща ми да плаче, но днес го направи като си казвахме чао със Софито на рейса.

Въпреки всичко мисля, че сестра ми не сбърка като реши да замине. Първо това е което иска и второ тя като човек на изкуството е хубаво да познава повече култури и да поживее малко сред тях. Така, че давай Софи и чакам снимки и картини от Бремен 🙂

Каръщина

В 10:37 трябваше да пристичне влак от София, в който пътуваха леля ми и малката братовчетка и аз отидох да ги посрещна на гарата с колата. Естествено влака закъсня с 20 минути 🙁 отиваме ние пред гарата и какво да видя – колата ми я няма ! ПАК !!! Мамка им !!!! Тия от общинската охрана ме набараха за втори път за около месец 😛 А на това място винаги съм спирал без проблеми. И за капак на всичко като се прибрах преди малко гледам, че точно днес ми е пристигнал акта за миналия път за още 20 лева 🙁 Първия път не се ядосах толкова, дори ми беше интересно, но днес вече много ми доиде ! Тая кола само излишни разходи покрай нея. То повече разходи отколкото за жена ! Вече е топло, така че тръгвам пак да ходя пеша ! И без това толкова обичам. Вече е и топло, а колата да си гледа работата. Като решим да ходим някъде на далече, палим я и тръгваме, а из града – пешачка !